• An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
Wessex Heavy Horse Society 2017 RESULTS PDF Print E-mail
Written by Ruth   
Monday, 11 September 2017 20:37

Class 1: Gelding 3 years old and over

1st Cowerslane Hamlet (Jenny Millward)

2nd Ranger (David Mouland)

3rd Betiws Forest Lad (Charlotte Trott)

4th Boyland Ivanhoe (Ron Alderman)

5th Benny (Emma Collis)

6th Manor Royal Albert (Mr & Mrs Willis)

7th Nashes Mr Tumble (Mr Yeates)

8th Trenuggo Sweet William (Claire Baber)

9th Millbrook Isaac Storm (Mr Wilton)

 

Class 2: Mare 3 years old and over

1st Colloe Grove Hollywood (Jason Holder)

2nd Laurel Bank Royal Butterfly (Mr & Mrs Langley)

3rd Bromford Lady Grey (Claire Baber)

4th Stapley Hill Duchess (Nigel Hodges)

5th Donhead Hall Liberty Bell (Randy Hiscock)

6th Donhead Hall Montana (Randy Hiscock)

7th Stapley Hill Flower (Callister/Marks)

8th Arra Doul Caol Ila (Emily Hooper)

 

Class 3: Foal

1st & Foal Champion Southwood Lady P (Mr &  Mrs Langley)

2nd & Foal Reserve Champion Southwood Frankie (Mr & Mrs Langley)

 

Class 4: Yearling Filly, Colt or Gelding

1st Donhead Hall Mississippi (Randy Hiscock)

2ns Stapley Hill Flo (Tracey Batchelor)

3rd Hideaway Black Supreme (B Parker)

 

Class 5: Two year old Filly, Colt or Gelding

1st Thorpe Hill Esther (Kerry Roberts)

2nd Middle Meadow Jessie (Mr & Mrs Willis)

3rd Donhead Hall Dixie Pearl (Randy Hiscock)

 

Championship:

Champion: Colloe Grove Hollywood

Reserve Champion: Laurel Bank Royal Butterfly

 

Class 6: Show Harness

1st Dothan Silver Coin (Charlotte Webb)

2nd Donhead Hall Missouri (Ron Alderman)

3rd Betiws Forest Lad (Charlotte Trott)

 

Class 7: Demonstration of Horse Drawn Vehicles

Trade Turnout: Mr Hiscock with the Badger Brewery

Agricultural Turnout: Mike Yorke with a hay wagon

 

Class 8: Ladies Cart

1st Park Valentine (Lynn Scurrell)

2nd Bromford Lady Grey (Claire Baber)

 

Class 9: Young Handler

1st Kings Cora (Niamh)

2nd Stapley Hill Flower (Morgan Callister)

3rd Dothan Silver Coin (Georgia Lacey)

 

Class 10: Ridden Pure or Part Bred Heavy Horse

1st Stapley Hill Flower (Marie Callister)

2nd Topsbay Dawn (Marie Callister) Part bred shire

3rd Elian Lady May The Second (C Wilton/T Batchelor)

4th Zac (Molly Langley) Part bred shire

5th Ranger (Stella Bradley)

6th Benny (Emma Collis)

 

WEST OF ENGLAND CHAMPIONSHIPS

In Hand:

Champion: Laurel Bank Royal Butterfly (Mr & Mrs Langley)

Reserve Champion: Kings Cora (Caroline Nicholls)

Harness:

Champion: Dothan Silver Coin (Charlotte Webb)

Reserve Champion: Nashes Mr Tumble

 

Best Shod:

1st Laurel Bank Royal Butterfly (Mr & Mrs Langley)

2nd Boyland Ivanhoe (Ron Alderman)

 

Best Grey:

Boyland Ivanhoe (Ron Alderman)

 

Best Plaited Tail:

Kings Cora (Caroline Nicholls)

 

Pudding Competition Winner:

Rosie Hobbs with Bakewell Tart

Last Updated on Tuesday, 03 October 2017 20:41